T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Muğla Köyceğiz’de ilk defa Bozayı Görüntülendi

Yayın Tarihi : 9.09.2022

Muğla Köyceğiz'de ilk defa Bozayı Görüntülendi

Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğümüzce yapılan fotokapan ve videokapanlarla izleme çalışmaları kapsamında Muğla İli Köyceğiz Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında Bozayı (Ursus arctos) görüntülendi. Bu görüntü, Köyceğiz bölgesinde bozayı ya ait ilk video olarak kayda geçti.

Muğla Köyceğiz YHGS, Bozayının Türkiye dağılımının en güney ve sıcak dağılımlarından birini oluşturması ve düşük rakımlı kızılçam ormanlarında yayılış göstermesi açısından çok önemli bir konumdadır. Muğla ilinde Marmaris ilçesinde yer alan Muğla Bördübet YHGS ile birlikte Bozayının yaşadığı iki alandan biridir. Bölge yıl boyu su kaynağı bulundurması, çok sayıda yabani yemiş ve meyveler, küçük ve büyük birçok memeliler varlığıyla Bozayı yaşamı için uygun bir habitat oluşturmaktadır.

Bozayılar Kara Avcılığı Kanunu, CITES Sözleşmesi, IUCN tarafından korunan türler arasında yer almaktadır.  Dünya Doğayı Koruma Birliği -IUCN listesinde VU kategorisinde olup; vahşi yaşamda soyu tükenme tehlikesi büyük olan türler listesinde,  CITES Sözleşmesinde EK-II listesinde yer almaktadır.

Bozayı, Karakulak, Kurt ve Yaban Keçisi başta olmak üzere zengin bir faunaya ev sahipliği yapan Köyceğiz İlçesinde türlerin popülasyon izlenmesi ve buna bağlı olarak da koruma faaliyetleri Bölge Müdürlüğümüz tarafından yoğun olarak sürdürülmektedir.


bozz.JPG