T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİN İZLENMESİNDE KAPASİTE ARTIRIMI PROJESİ

Yayın Tarihi : 27.09.2022

Ülkemizin sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin tespit edilmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüzce başlatılan Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi Bölge Müdürlüğümüze bağlı 4 İlimizde 2019 yılında tamamlanmıştır.

Yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilen gösterge türler ve özellikli alanların izlemesine yönelik olarak 4. Bölge Müdürlüğümüzce 12 flora Türü,19 fauna türü ve 9 özellikli alanda ise izleme çalışmalarımız devam etmektedir.

Değerli Basın Mensupları;

İlk dönem Eğitimini 10-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz eğitimde flora türlerinin teşhisinde ve özellikli alanların izlenmesinde kullanılan metodolojiler konusunda Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümü hocalarımızın katkıları ile hem teorik hem de arazide uygulamalı olarak hizmet içi eğitim programını gerçekleştirdik.

26-30 Eylül tarihlerinde gerçekleştirecek olduğumuz ikinci dönem arazi uygulamalı hizmet içi eğitim programı ise iç su balıkları, amfibiler, sürüngenler ve memeli türlerin teşhisi ve izleme metotları konularında kıymetli hocalarımızın vereceği eğitimleri kapsamaktadır.

Yaptığımız bu eğitim çalışmaları sonucunda türlere ve özellikli alanlara yönelik izleme çalışmalarını yürütecek olan Bölge Müdürlüğümüz personellerine izleme çalışmalarında yararlanacakları bir "İzlenecek Tür Teşhis Kılavuzu" hazırlanacaktır.

Bu kılavuz, türlerin teşhisi ve izleme metotları konusunda bizlere izlemenin sürdürülebilirliğini sağlayan, yol-yöntem gösteren kıymetli bir kaynak olacaktır.N08A6394_resized_20220927_101717596.JPG


bylj (2).JPG


bylj (3).JPG