T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞE DAYALI GELENEKSEL BİLGİLERİN KAYIT ALTINA ALINMASI

Yayın Tarihi : 29.12.2022

Muğla İli Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Geleneksel Bilgilerin Kayıt Altına Alınması Projesi kapanış toplantısı 28.12.2022 tarihinde Vali Özer TÜRK toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantı, Bölge Müdür  Yardımcımız  M. İbrahim ÇOLAK, Muğla İl Şube Müdürü  Ömer KAHRAMAN,  projeyi yürüten değerli hocalarımız Doç. Dr. İsmail DUTKUNER, Dr. Öğr. Üyesi Duygu KAYA BİLECENOĞLU, Dr. Öğr. Üyesi Bülent ÖNGÖREN, Dr. Öğr. Üyesi Nilgün ÖNCÜL,  Muğla Şube Müdürlüğüne bağlı DKMP Şefleri ile yüklenici firma yetkilisinin  katılımıyla gerçekleştirildi.

Projeyle,  halkın doğal biyolojik kaynaklardan faydalanarak ana kategorileri, sağlık, beslenme, endüstriyel ve tarım- hayvancılık  vb. amaçlı geleneksel kullanımlara  ilişkin bilgiler derlenmiş ve ulusal geleneksel bilgi veri sistemine girilmiştir.

Daha sonraki aşamada,Türkiye'nin biyolojik çeşitliliğine dayalı geleneksel bilgiler kullanılarak, ürünlerin patentinin yabancılar tarafından alınması önlenebilecek ve geleneksel bilgilere dayalı katma değeri yüksek yeni ürünlerin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge faaliyetleri için veri ve bilgi sağlanmış olacaktır.


sdc (1).jfif


sdc (2).jfif


sdc (3).jfif


sdc (4).jfif