T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2023 YILI KIŞ ORTASI SU KUŞU (KOSK) SAYIMLARINA BAŞLIYORUZ

Yayın Tarihi : 11.01.2023

Ülkemizin de içinde bulunduğu Batı Palearktik Zoocoğrafik bölgede Uluslararası Sulak Alanlar Kurumu (Wetlands International) tarafından her yıl Uluslararası Su Kuşu Sayımları (USS) yapılmaktadır. 14-15 Ocak 2023 tarihleri arasında yapılması planlanan Kış Ortası Su Kuşu Sayımları da (KOSK) bu sayımların bir parçasıdır.

Su kuşlarının mevsimsel göç hareketlerinin en az olduğu ve sulak alanlarda kümelendikleri dönemlerde su kuşu popülasyonlarının ve sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin uzun dönemde izlenebilmesi için ülkemiz genelinde, Bakanlığımız koordinasyonunda Kış Ortası Su Kuşu Sayımları  (KOSKS)  yapılmaktadır.  Böylece su kuşlarının mevsimsel değişimlerini izleyerek önemli ölçüde veri elde edilmekte ve sayım yapılan alanlar hakkında toplanan veriler güncellenmektedir.

Bölge Müdürlüğümüzde Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü koordinasyonunda yapılacak 2023 yılı  Kış Ortası Su Kuşu (KOSK) Sayımlarına, İl Şube Müdürlükleri, Milli Park Müdürlükleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve gönüllü kuş sayımcılarının katılımıyla 14 Ocak 2023 tarihinde İzmir İlimizde başlanacaktır. 14 ve 15 Ocak 2023 tarihlerinde İzmir İlimizde,  18 Ocak 2023 tarihinde  Manisa İlimizde, 21 Ocak 2023 tarihinde Aydın İlimizde ve 22 Ocak 2023 tarihinde Muğla İlimizde kuş sayımları gerçekleştirilecektir.

İzmir İlimizde Gediz Deltası, İzmir Körfezi, Tahtalı Barajı, Bakırçay Deltası, Güzelhisar Deltası, Gebekirse gölü, Barutçu gölü, Belevi sulakalanı, Pamucak sahili,  Kutlu Aktaş Barajı, İris Gölü, Alaçatı Koyu, Çaltıdere, Bozgöl ve Gölcük te, Manisa İlimizde Gölmarmara gölü ve Demirköprü Barajında, Aydın İlimizde Bafa Gölü, Aydın Büyük Menderes Deltası, Azap Gölünde ve Muğla  İlimizde Bafa gölü, Köyceğiz Gölü, Milas Tuzla, Güllük Deltası, Dalyan, Kocagöl, Baldırmaz Gölü, Fethiye Çalış plajı ile Akgöl'de toplam  28 adet sulak alanda sayımlar yapılacaktır. 


kskn (1).jpgkskn (2).jpg


kskn (3).jpg


kskn (4).jpg