T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İnsansız Hava Aracı (İHA) İle Av Koruma - Kontrol Denetimleri Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 10.01.2024

Bölge Müdürlüğümüz Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğünün koordinasyonunda Bölge Av Koruma – Kontrol Ekibi ile  İzmir Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğümüz Ekibi birlikte İnsansız Hava Aracı kullanılarak av koruma – kontrol denetimleri gerçekleştirildi. 

Gebekirse Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Belevi Gölü ve Barutçu Gölü'nde insansız hava aracıda kullanılarak av koruma – kontrol denetimleri yapılmıştır. 

Av koruma – kontrol faaliyetleri sırasında görev yapan ekiplerimize İHA desteği sağlanması sonucunda, ulaşılması imkansız noktalarda kontroller yapılırken, sazlık ve bataklık arazi şartlarında tespiti çok zor olan avcılara da erişim sağlanmıştır. Özellikle İHA'nın termal kamerası sayesinde araziye kamufle olmuş ya da güme içerisinde zor fark edilen avcılar ile görüş imkanı olmayan sazlık, bataklık ve su kanalları içerinde hareket halinde ya da duran avcılar tespit edilmiştir.

Gebekirse Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Belevi Gölü ve Barutçu Gölü'nde yapılan denetimler sonucunda 15 avcı kontrol edilmiş olup 2 avcıya yasal işlem uygulanmıştır.


gebek (1).JPG


gebek (2).JPG


gebek (3).JPG


gebek (4).JPG
gebek (5).JPG


gebek (6).JPG


gebek (7).JPG


gebek (8).JPG


gebek (9).JPG


gebek (10).JPG


gebek (11).JPG


gebek (12).JPG


gebek (13).JPG